Miyom Ameliyatı

Miyom, östrojen hormonunun etkisi ve salgılanması ile doğru orantılı olarak, 30 yaş ve üzeri kadınlarda daha sıklıkla görülebilen, rahim ve rahim ağzında oluşabilen, rahim içindeki düz kas dokusundan oluşum yapan iyi huylu (selim / benign) tümörlere verilen addır. Bu yazımızda Halk arasında miyom aldırma ameliyatı ya da miyom çıkarma ameliyatı adı verilen myomektomi yani miyom ameliyatı konusuna değiniyoruz.

Miyom Görülme Sıklığı Nedir?

Miyomlar genellikle genç yetişkinlik dönemi ile menopoz dönemi arasından daha sıklıkla görülen iyi huylu yapılardır. Ergenlik öncesi dönemde teorik olarak görülmediği düşünülse de çok ender olarak bu dönemde de miyomlar saptanabilmektedir. Östrojen hormonunun menopoz döneminde vücutta azalması ile birlikte miyom sayısında ve büyüklüğünde bu yaş döneminde azalma ve küçülme görülmektedir. 30-49 yaş arası dönemde olan her kadının ortalama %15 ile %25 arasında vücudunda semptom veren ya da vermeyen miyom varlığı mümkündür.

Miyom Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Miyom için, Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı bir hekimin jinekolojik muayenesi (muayene ve ultrasonografi ölçümü) ile miyom varlığı belirlenebilmektedir.

Miyom Tanısı Sonrası Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Miyom tanısı sonrası Kadın hastalıkları ve Uzmanı hekiminizin tedavi seçenekleri konusunda önerilerine uymanız çok önemlidir. Hekimler bazı durumlarda ilaç tedavisi yöntemi denemekte, bazı durumlarda ise ameliyatı önermektedirler. Özellikle doğurganlık döneminin son döneminde ve menopoz dönemindeki kadınlarda şiddetli ağrılı ve çok sayıda miyom var ise, rahimin alınması bir seçenek olabilmektedir. Ancak bebek isteği olan kadının rahim içinde bir operasyonla sadece miyomun çıkarılması bir miyom ameliyatı tercihi olarak seçilmektedir.Burada önemli olan nokta,rahim koruyucu cerrahi yapılması ve hastanın sadece myomunun alınarak doğurganlığının devam etmesi ve hekimin bu konudaki cerrahi tecrübesidir.

Miyomun Kanserleşmesi Olabilir mi?

İyi huylu bir kitle olan miyomun ender de olsa kanserleşmesi mümkün olabilmektedir. Nadir olsa da görülebilen bu kanserler genellikle sarkom tipi kanserler olmakla birlikte agresif tip kanser türleri arasındadır. Bu sebeple miyom varlığında 6 ayda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı kontrolü sizlerin sağlığı açısından önerilmektedir.

Miyom Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

Miyom ameliyatları açık ameliyatı ve kapalı sistem yani laparoskopik ameliyat şeklinde gerçekleştirilebilmektedir. Miyomun rahim içine bağlanma yeri, şekli ve büyüklüğü vb. durumlar ameliyat şeklini belirlemektedir.

Yukarıdaki fotoda Laparoskopik(kapalı) kapalı yolla yaptığımız bir myom ameliyatından görseli görmektesiniz.Aşağıdaki fotoda da klasik(açık) tip kesi ile yaptığımız bir ameliyat sonucunda çıkan bir myom mevcut.

Myomlar bazen çok büyük olabilmekte ve hastaların hayatını ciddi şekilde etkileyebilmektedir.Bunlara Dev Myomlar adını vermekteyiz.Aşağıda gördüğünüz myom tarafımızdan 1 saatlik bir operasyon ile çıkarılmış olup 4600 gr. ağırlığında olduğu tespit edilmiştir.

Sizler de miyom ameliyatı için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Miyomlar ve miyom ameliyatı ile ilgili Op.Dr. Murat Gök muayenehanesi ile 0(532) 340 11 15 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Kliniğimizde başta İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Balıkesir olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirlerinden ve uluslararası düzeyde hastaları kabul etmektedir.

Konu seçiniz

Yorum Yap

İletişim Bilgileriniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacaktır. * lı Alanları Doldurmak Zorunludur.

Yorumlar