Vajina Estetiği

Vajina Estetiği

 

Dış görünüşün insanların özgüvenine sağladığı katkı yadsınamaz. Bu sebeple estetik cerrahi işlemleri, özellikle kadınlar arasında oldukça yaygındır. Vücudun bir parçası olarak vajina da kadınların görüntüsüne dikkat ettiği bir organdır. Vajinal estetiğin pek çok çeşidi vardır. Bunların çoğu kendini iyi hissetmek için yapılsa da sağlık açısıdan gerekli olanlar da vardır.

 

Labioplasti:

Vajina dudaklarının (labium) düzeltilmesidir. Dudakların sarkmasının çeşitli sebepleri vardır. Örneğin; zorlu bir doğum, çok sayıda doğum yapma ya da tamamen vücut yapısına bağlı olabilir. Sarkık dudaklar özellikle dar elbise ya da iç çamaşırı giymek zorunda olan, sporcu, balerin gibi mesleklerle uğraşan kadınlar için problem yaratmaktadır. Ayrıca görüntü bozukluğu da kadınları psikolojik olarak zorlayabilir. Bu yüzden sarkık dudakların küçültülmesi şeklinde bir operasyon yapılabilir. Küçültmenin yanı sıra büyük dudakların dolgu yoluyla sıkılaştırılması da bir yöntemdir. Bu uygulamada hastadan alınan, kendi vücut yağı kullanılabileceği gibi hyalüronik asitli dolgular da kullanılabilir.

Labioplasti ameliyatı lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat yaklaşık 30 dakika sürmekte ve hasta 1-2 saat kontrolden sonra taburcu olmaktadır. Ertesi gün işe dönülebilir ve 24 saat sonra duş alabilir. 1 hafta kadar ağır egzersizlerden kaçınmalı, 3 hafta kadar da cinsel ilişkiye girilmemelidir.

 

Vajinoplasti: 

Genelde normal doğum yapan kadınlarda görülen, vajinal kasların gevşediği ve tekrar eskisi gibi sıkılaşmadığı görülebilir. Özellikle zorlu geçen doğumlar sonrası görülmektedir. Vajinakaslarının gevşemesi, cinsel ilişki sırasında alınan zevkin olumsuz etkilenmesi, vajinadan ses gelmesi gibi durumlara sebep olmasının yanı sıra ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma, rahim sarkması ve kalın bağırsak sarkmasına da sebep olabilir. Vajinal kasların gevşemesine doğumun  dışında yaşın ilerlemesi ve vücut yapısı da sebep olabilir.

Vajinoplasti genel ya da epidural anestezi ile uygulanabilir. Operasyon genellikle 30-40 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu edilir ve 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilir. Eğer daha erken ilişkiye girilirse, henüz tam iyileşmemiş kaslar kendini yeniden salabilir.

Vajinoplasti birden fazla kez yapılabilir. Erişkin olan her yaştan kadın vajinoplasti yaptırabilir.

Konu seçiniz

Yorum Yap

İletişim Bilgileriniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacaktır. * lı Alanları Doldurmak Zorunludur.

Yorumlar